• BIST 108.673
  • Altın 153,107
  • Dolar 3,8275
  • Euro 4,5102
  • Ankara 3 °C
  • İstanbul 15 °C
  • İzmir 12 °C
  • Konya 3 °C

Toptancı halleri daha modern ve çağdaş bir alt yapıya kavuşturulacak

Toptancı halleri daha modern ve çağdaş bir alt yapıya kavuşturulacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından toptancı halleri daha modern ve çağdaş bir alt yapıya kavuşturulması için hazırlanan 'Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Hakkında Yönetmelik' ile 'Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklikler R

Bakanlıktan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Hakkında Yönetmelik ile Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelikle, öncelikle sebze ve meyve ticaretinin toptan olarak yapıldığı temel alanlar olan toptancı hallerinin belirli bir geçiş dönemi sonunda daha modern ve çağdaş bir alt yapıya kavuşturulması hedeflendiği belirtilerek, "Bunun yanında, vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarının büyük bölümünü tedarik ettiği geleneksel semt pazarlarımız, alışverişin daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılacağı modern alanlar haline dönüştürülmektedir. Bu kapsamda, Hal Kanunu ve ilgili sözkonusu yönetmeliklerde, sektöre yönelik köklü değişiklikler öngörülmektedir. Kanunda ve buna paralel olarak yönetmeliklerde, sektörün yeni düzenlemelere uyumunu kolaylaştırıcı birtakım geçiş süreleri bulunmaktadır. Bunun yanında sektörden, söz konusu geçiş sürelerinde bazı değişikler yapılması talep edilmiştir" denildi.
son tarih 31 Aralık
2014 olarak değiştirildi
Belediyeler, tüccarlar, komisyoncular, pazarcı esnafı, tüketiciler ve üreticiler olmak üzere birçok tarafı olan ve yüksek oranda kayıt dışılığın mevcut olduğu sebze ve meyve ticaretinde yeni Hal Kanunu ile ortaya koyulan hedeflere ulaşılması yönünde son derece önemli gelişmeler sağlandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu yeni kanunla oluşturulan düzenlemelerin tam anlamıyla hedeflerine ulaşabilmesi, uygulayıcıların bu düzenlemelere uyumu ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda, yönetmeliklerdeki bazı geçiş süreleri ve hükümler söz konusu talepler de göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenerek Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Hakkında Yönetmelikte bu çerçevede yapılan başlıca değişikliklerden birisi, toptancı halinde faaliyet gösterecek kişilerden halin işletmesinden sorumlu belediyeler tarafından alınacak teminat tutarının belirleneceği döneme ilişkindir."
Değişiklik uyarınca, söz konusu teminat miktarlarının belirlemesinin yapılacağı dönemin, aralık ayı yerine ocak ayı olarak öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, "Bunun yanında teminatların, toptancı halinde faaliyet gösterenlerden yönetmelik uyarınca alınacağı son tarih 1 Temmuz 2013 olarak yeniden belirlenmiştir. Hal Kayıt Sistemi'nde hem komisyoncu hem de tüccar olarak faaliyet gösterenlerin, bu sıfatlardan hangisiyle faaliyette bulunacağını bildireceği son tarih 31 Aralık 2014 olarak değiştirilmiştir. Toptancı hal dışındaki kişilerin Hal Kayıt Sistemi'ne kaydolmaksızın bildirim yapabilmeleri ile bildirimin malın üretildiği yerden veya girdiği gümrük kapısının bulunduğu yerden gideceği yere kadarki aşamada yapılabilmesine ilişkin süreler de 1 Temmuz 2013 tarihinde kadar uzatılmıştır. Yapılan bildirimlere istinaden tahakkuk eden hal rüsumlarının üretim ve tüketim bölgesi belediyeleri hesaplarına bildirimcilerce yatırılması uygulamasının 1 Temmuz 2013 tarihine kadar devam etmesine yönelik bir değişiklik yapılmıştır. Belediyelerin, yetki alanları içindeki mevcut pazar yerlerinin, yönetmelikteki şartlara sahip olup olmadığını inceleyeceği son tarih 31 Aralık 2013, inceleme sonucunun Bakanlığımız il müdürlüğüne iletileceği son tarih ise 31 Ocak 2014 olarak yeniden belirlenmiştir. Pazar yerlerindeki tahsis sahipleri ile bunların çalıştırdıkları kişilerin yönetmelikte öngörülen kimlik kartını bulundurma ve kıyafeti giyme zorunluluğu 31 Aralık 2013 tarihine ertelenmiştir." ifadelerine yer verildi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete Haber Vaktim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73