• BIST 106.991
  • Altın 151,481
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • Ankara 1 °C
  • İstanbul 17 °C
  • İzmir 10 °C
  • Konya 6 °C

‘Tarım arazileri bölünemeyecek’

‘Tarım arazileri bölünemeyecek’
Başbakan Erdoğan, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile görüştü. Bayraktar, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘yılda 1 milyon hektar arazi toplulaştırılması’ hedefine bağlı kalarak arazi toplulaştırılması çalışmasının öncesinde, tarım arazilerim

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, tarımın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili bilgi verdiğini ve rapor sunduğunu belirterek, “tarımın, et ve sütte bir müdahale kurumu kurulması ve miras hukuku gibi iki önemli sorununu gündeme getirdim. Başbakan Erdoğan da müdahale kurumuyla ilgileneceğini, miras hukuku konusundaki değişikliğin de arkasında olduğunu bildirdi” dedi.
Müdahale kurumu
kurulacak
Tarımın et ve sütte bir müdahale kurumu kurulması ve miras hukuku gibi iki önemli sorununun bulunduğunu bildiren Bayraktar “Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak beklentimiz, Et ve Balık Kurumu bünyesinde oluşturulması düşünülen bu kurumun kuruluş çalışmalarının tamamlanıp, bir an önce faaliyete geçirilmesidir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın miras hukuku konusundaki çalışmalarının yeterince destek bulamadığını görmekteyiz. Bakanlığın bu konuda Başbakanlığın desteğine ihtiyacı var. TZOB olarak, miras hukuku ve arazi toplulaştırmasıyla ilgili her türlü çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz.
Başbakan Erdoğan da müdahale kurumuyla ilgileneceğini, miras hukuku konusundaki değişikliğin de arkasında olduğunu bildirdi.
Ette ve sütte müdahale kurumu oluşturulacak. Başbakan Erdoğan’a daha evvel kendisinden müdahale kurumuyla ilgili söz aldığımı hatırlattım. Başbakan da konuyla ilgileneceğini söyledi.”
Miras hukuku
değiştirilecek
Ülke tarımının diğer önemli bir sorununun da arazilerin fazla parçalı yapıda bulunması olduğunu bildiren Bayraktar, “3 milyon işletme, 22 milyon parselde tarımsal üretim yapmaktayız. Çok parçalı araziler verimliliği engelliyor. Parçalanmayı önlemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışmalar yapıyor. Başbakan Erdoğan’a buna destek verenlerin azlığından bahsettim. Mirasla ilgili kanunun çıkarılması konusunda Başbakan Erdoğan’ın desteğini istedim. Başbakan Erdoğan, miras hukuku konusundaki değişikliğin arkasında olduğunu söyledi.”
Bayraktar, Başbakan Erdoğan’a, müdahale kurumu ve miras hukuku dışında, tarımsal destekler ve girdiler, lisanslı depoculuk, fındık, buğday, pamuk, çay, baklagiller, zeytin ve zeytinyağı, narenciye, yaş meyve sebze, patates, domates, tarımsal kredi kullanımı, borç erteleme, canlı hayvan ve et ithalatı, okul sütü programı, kaba yem sıkıntısı, elektrik borçları, tohumculuk, tarımsal mücadele, tabii afetler ve tarım sigortası, kadın çiftçiler, tarım sigortalıları ve sosyal güvenlik, tarımsal örgütlenme konularında sorunları ve çözüm önerilerini ilettiğini bildirdi.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, son günlerde meydana gelen aşırı yağışların verdiği zararlar konusunda da Başbakan Erdoğan’a bilgi verdiğini, üreticilerimizin ihtiyaç duyacakları finansmanın karşılanabilmesi bakımından da kredi veren kuruluşlarca gereken kolaylığın sağlanması, borçların ertelenmesi, çiftçinin zararının karşılanması konusundaki taleplerini ilettiğini bildirdi.
Bayraktutar, “Hayvancılığımızın gelişmesine ve sorunlarının çözümlenmesine önemli katkı sağlayacağına inandığımız ve her platformda dile getirdiğimiz hayvancılık sektöründe müdahale kurumunun oluşturulmasıyla ilgili talebimizin dikkate alınmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak, böyle bir kurumun kurulmasıyla ilgili çalışmaların, Hazine Müsteşarlığı ve Kalkınma Bakanlığı’nda tıkandığı anlaşılıyor. Hazine Müsteşarlığı ve Kalkınma Bakanlığı’nda sorun olduğu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın müdahale kurumunu kurma konusunda zorlandığı görülüyor.  Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak beklentimiz, kamuoyuna çalışmaların başlatıldığı yönünde deklare edilen ve Et ve Balık Kurumu bünyesinde oluşturulması düşünülen bu kurumun kuruluş çalışmalarının tamamlanıp, bir an önce faaliyete geçirilmesidir.” diye konuştu.
Tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilememesi, tarımsal işletmeleri güdük, verimlilikten uzak, cılız işletmeler haline dönüştürdüğünü bildiren Bayraktar “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘yılda 1 milyon hektar arazi toplulaştırılması’ hedefine bağlı kalarak arazi toplulaştırılması çalışmasının öncesinde, tarım arazilerimizdeki bölünmelerin önlenmesine yönelik miras hukukuyla ilgili yasa değişikliğine yönelik çalışmaların yapılması işletmelerimizin verimli işletmeler haline dönüşmesini sağlayacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmalarının yeterince destek bulamadığını görmekteyiz.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda Başbakanlığın desteğine ihtiyacı vardır. TZOB olarak, miras hukuku ve arazi toplulaştırmasıyla ilgili her türlü çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz.”diye konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete Haber Vaktim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73