• BIST 108.153
  • Altın 153,903
  • Dolar 3,8325
  • Euro 4,5073
  • Ankara -1 °C
  • İstanbul 14 °C
  • İzmir 7 °C
  • Konya -1 °C

Obezitede sınıfta kaldık

Obezitede sınıfta kaldık
Milli Eğitim Bakanlığı Beden Eğitimi ve Spor Bölümü 'Fiziksel Aktivite Sağlıklı Yaşam' konulu panel Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda yapıldı. Ankara genelinde birçok okulun beden eğitim öğretmenlerinin katıldığı panelde katılımcılara çağımızın sorun

Düzenlenen toplantıya Başkent genelinde bulunan bütün okullardan beden eğitimi öğretmenlerinin yoğun katılımı oldu. Katılımcılar, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Ankara'da tespit edilen 32 pilot okulda 18.320 öğrencinin üzerinde yapılan ölçümler konusunda bilgi verdi. Pilot okullarda elde edilen veriler ışığında öğrencilerin ölçüm sonuçları değerlendirilerek, Milli Eğitim Bakanlığı olarak Ankara genelinde tüm okullarda uygulamaya konulacak proje hakkında sunum yapıldı.
Ölçüm Sonuçları
Ürkütücü...
32 pilot okulda yapılan ölçümler gelecek nesil olarak gördüğümüz öğrencilerin büyük bir sorun ile karşı karşı geldiğini gösterdi. Elde edilen veriler ışığında;
- 18.309 öğrencinin %18,64'ünün kilolu ya da obez olduğu,
- Esneklik testi ölçülen 12.330 öğrencinin %46,71'inin esneklik değerleri normalin altında,
- Kas dayanıklılık testi ölçülen 12.604 öğrencinin %15,81'inin normalin altında
- Kas kuvveti testi ölçülen 12.459 öğrencinin ise %25,75'inin kas kuvvet değerlerinin normalin altında,
- Kalp, damar sistem dayanıklılık testi yapılan 6.179 öğrencinin ise %60,69'unun değerlerinin normalin altında çıktığı tespit edildi.
Düzenlenen panelde bu yıl Ankara genelinde 'Fiziksel Aktivite Sağlıklı Yaşam' projesinin yürütüleceğini ve bu proje genelinde 960.000 öğrencinin vücut kompozisyonu, kalp-damar sistemi dayanıklılığı, esneklik, kas dayanıklılığı ve kas kuvveti değerlerinin ölçüleceği belirtildi. Elde edilen veriler bir merkezde değerlendirilip, ortaya çıkan sonuçlar ışığında karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordineli olarak çalışmaların yürütüleceği belirtildi.
Spor ne anlama geliyor?
Panelde yer alan konuşmacılar okullarda öğrenciler üzerinde yapılan testlerde istenmeyen sonuçlara ulaşıldığını, sporun hayatımızdan hem yetişkin olarak hem de öğrenciler olarak yavaş yavaş çıkarıldığını belirttiler. Hareketsiz, monoton bir hayatın sonucu olarak insan hayatının ileriki yaşlarda birçok sorunla karşı karşıya geleceğini belirten uzmanlar, sporun her yaştaki insan için hayati önem taşıdığını, sporsuz bir hayatın her türlü hastalığa ve istenmeyen olumsuzluğa davetiye çıkaracağını, sporun basit kalıplar içerisine sokulmadan, genel hayatın bir parçası gibi görülmesi gerektiğini, 24 saat diliminde her insanın spora belirli bir zaman ayırması gerektiğini sözlerine eklediler.
Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda ilk konuşmacı olan Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Şube Müdürü Ömer Özen, proje hakkında genel bilgiler verirken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent İnce ise projenin önemini ve Başkent'te bulunan tüm okulların bu projeye dahil edilerek elde edilecek verilerin hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi. Proje Koordinatörü Hasan Gökten ise, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında 32 pilot okulda 18.320 öğrencinin ölçümlerinin yapıldığını ve ortaya ilginç sonuçların çıktığını belirtti.
Türk toplumunun %76'sı
hareketsiz
Proje Koordinatörü Hasan Gökten, "Amacımız hem öğrencilerimiz, hem de velilerimize Fiziksel Aktiviteyi hayatlarında aktif hale getirmelerini sağlamak. İstatistiki verilerde Türk toplumunun %76'ının inaktif (hareketsiz) olduğunu gösteriyor. Şu an Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde inaktif oranın en yüksek olduğu ülke Malta. Avrupa Birliği'ne dahil olduğumuzda Malta'nın da önüne geçerek birinci sıraya Türkiye yerleşecek. Bu sözler Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Kıdemli Sorumlusu Joa Breda'ya ait.  Bu gidişe bir dur demenin yolu da biz Beden Eğitimi öğretmenlerinden geçiyor" dedi.
Gökten: Henüz geç
kalınmış değil...
Hasan Gökten, bir şeyler yapabilmek için henüz geç kalınmadığını belirterek, elde edilecek verilerin genel bir merkezde toplanarak acil önlemlerin alınması gerektiğini ve ilgili kurumlarla koordineli bir çalışmanın yürütüleceğini sözlerine ekledi. Özellikle çağımızın en büyük sorunu haline gelen inaktif (hareketsizliğin) ve devamında gelen 'obezite' ile mücadelede elde edilen verilerin kendilerine çok büyük kolaylıklar sağlayacağını belirterek, "Öğrencilerimize ve velilerimize en kısa zamanda ve en etkin şekilde ulaşabilecek bir grup olarak, bu tarihi misyonda ki yerimizi almış bulunuyoruz. Temennim odur ki; arkadaşlarımız projemize sahip çıkar ve büyük bir iş başarmış oluruz. Bundan 10-15 yıl sonra hastanelerden uzak, daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için bu taşın altına hepimiz elimizi koymalıyız. Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın destekleriyle gelecek, neslimiz için parlak bir durum arz edecektir" dedi.
'Gidişatı, tersine
çevirmek bizlerin
ellerinde...'
Gökten, Türkiye genelinde elde edilen sonuçların istenilen sonuçlar olmadığını istenirse eğer gidişatın tersine çevrilebileceğini söyleyerek, panele katılan beden eğitimi öğretmenlerine proje dahilinde yapılan ölçümlerin pratik uygulanışını sinevizyon ve sahnede yer alan eğitmenler üzerinde uygulamalı olarak gösterdi. Panel sonrası katılımcı beden eğitimi öğretmenleri proje hakkında sorularını yönelterek Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Levent İnce ve Proje Koordinatörü Hasan Gökten'den detaylı bilgi aldılar. Ankara genelinden birçok okulun beden eğitimi öğretmeninin katıldığı toplantıda bütün eğitimciler hem hükümet olarak, hem de ilgili bakanlıklar olarak konuyla yakından ilgilenildiğinin ve ulaşılan noktanın memnuniyet verici olduğunu söylediler.  Hasan Gökten panel sonunda projenin uygulama olarak her okulda her öğretmen tarafından kolaylıkla yapılabileceğini, ilgili internet adreslerinde ölçümlerin nasıl yapılacağını dair video gösterimlerinin bulunduğunu belirtti. Gökten "Tekrar etmekte yarar görüyorum ki; Beden Eğitimi dersi ve Beden Eğitimi öğretmeni bu toplumun fiziksel aktivitenin hayata geçirilmesi noktasında temel dinamikleri, olmazsa olmazlarıdır. Hem bizler hemde siz değerli öğretmenlerimiz bu konuda büyük bir sorumluluğu paylaşıyoruz. Hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz bizlerden çok şey bekliyorlar. Bizler de eğitimciler olarak, bu konunun sorumluları olarak problemlerimizi hep birlikte başaracağız" dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete Haber Vaktim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73