• BIST 109.097
  • Altın 153,413
  • Dolar 3,8257
  • Euro 4,5096
  • Ankara 9 °C
  • İstanbul 15 °C
  • İzmir 15 °C
  • Konya 12 °C

Iki hassas çalışma yapılıyor

Iki hassas çalışma yapılıyor
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Şu anda iki hassas çalışma yapılıyor; biri yeni anayasa, biri de terörle ilgili olarak son günlerde yaşadığımız gelişmeler. İkisi de son derece hassastır. Dikkat etmek lazım, biri diğerini engelleyici bir mazeret olmamalı” dedi.

Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneği’ni (PMD) ziyaret etti. Basının hayatın önemli bir parçası olduğunu belirten Çiçek, “Bu sebeple basın ne kadar bu görevini iyi yapabilirse, bunun şartları ülkede oluşturulabilirse, hem mevzuat itibariyle, hem özlük hakları başta olmak üzere bu görev ne kadar iyi şartlarda yapılabilirse, bu hayatımıza da kalite katacaktır” dedi.  Çalışan Gazeteciler Günü’nün kendi içinde bir olumsuzluğu da ifade ettiğini belirten Çiçek, “Demek ki bir de çalışmayan gazeteciler var. Çalışmayan gazetecilerin durumuna bugünlerde daha fazla vurgu yapmak yerinde olacaktır” diye konuştu.
Çiçek, “Tutukluluk bir tedbirdir, mahkumiyet değildir; bu ister gazeteci, ister sade vatandaş bakımından mahkumiyete dönüşmemelidir. Bir an önce davaların sonuçlanması ve kişinin akıbetinin baştan belli olması önemlidir” dedi.  TBMM’de geçen dönem kabul edilen Adli Kontrol Yasası’nın bu mahsurları ortadan kaldıracak çağdaş bir müessese olduğunu belirten Çiçek, “Bu aslında mahkemelerin işini kolaylaştıran, önündeki davalar açısından ileride beraatle sonuçlanabileceğini de hesaba katarak, daha dikkatli davranılması, her talebin tutuklama ile sonuçlanmaması, iyi değerlendirme yapılarak adli kontrol yoluyla da yargılama sürecinin devam etmesi mümkün. Daha çok milletvekilleri bakımından gündeme geldi ama herkes için geçerli. Çünkü orada cezanın üst sınırı kaldırıldı. Yani hangi suçtan yargılanırsa yargılansın mahkemelerin bu yolu tercih etmeleri bizim temennimizdi. Yasama organı olarak da bizim olaya bakışımızı ortaya koyuyordu. Ben o vesileyle yargılanmakta olan davalardan ziyade, TBMM’nin böyle bir yasayı neden kabul ettiğinin iyi anlaşılması gerektiğini ifade ettim. Bunu en evvel kim anlayacak? Üst sınır neden kaldırıldı, bu muradın iyi anlaşılması gerekir, demiştim. Bu tabiatıyla gazeteciler için de geçerli” diye konuştu.
Çiçek, “Buna rağmen yine de tutuklama meselesinde olabildiğince hassas davranılması, ileride telafisi kabil olmayacak mağduriyetlere sebebiyet verilmemesi gerekiyor. Özelikle gazeteciyse, size kıyak olsun diye de söylemiyorum, ama neticede sizin için biraz daha hassas davranılması gerekir diye düşünüyorum” dedi.
“İYİMSER DEĞİL GERÇEKÇİ
OLALIM”
 Çiçek, sanki bu sorun yarın öbür gün çözülecekmiş gibi bir iyimser hava olduğunu belirterek, “Bu, iyimserlik kötümserlik kavramıyla değerlendirilecek bir konu değil. Olabildiğince gerçekçi olmak lazım. Başka ülkelerin müzakere süreçlerine baktığımızda ne kadar zorluklarla dolu olduğunu görürüz. Bu konuda da vatandaşı yersiz beklentiler içerisine sokmamak gerekecektir” dedi. Terörün önemli bir sektör, önemli kazanç kaynağı olduğunu söyleyen Çiçek, “Kimse bu altın yumurtlayan tavuğun bırakılmasını kolay kolay istemeyecektir. Terör örgütünün en önemli gelir kaynaklarından biri uyuşturucu ticaretidir. Bugün Avrupa’ya giden, pazarlanan uyuşturucunun neredeyse patronu bu örgüt haline gelmiştir. Önceden satıcı, aracıydı. İşin bu kısmından bakalım. Birçok kişiye imkan, fırsat, kazanç, rant sağlıyor. Bir ülkeye politikalarınızı kabul ettirmek, belli politikalarından caydırmak istiyorsanız, istikrarsız hale getirmek istiyorsanız, kargaşa, kaos ortamı için terör en önemli enstrümandır ve bunun da bu manada en çok kullanıldığı ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi herkesin kabullendiği bir şey değil. Türkiye’nin gelişmiş olması, uluslararası politikada rol üstlenmesi birçok ülkelerin politikası ile ters düşüyor. O ülkeler teröre hep destek verdi, taziye mesajlarına rağmen destek verdiler. Hangi ülke ne yapması gerekiyordu da ne yapmadı bakmak lazım” diye konuştu.
 Meclis Başkanı Çiçek, bu süreçte bu iş bitmesin diye zaman zaman sıkıntılar gündeme gelebileceğini belirterek, “Buna karşı da hepimizin soğukkanlı olmamız, bu süreci iyi anlamamız, iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete Haber Vaktim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73